Fonksiyonel Emniyet Mühendisliği

Fonksiyonel emniyet, temel olarak kabul edilemez risklerden kurtulma anlamına gelmektedir. Fonksiyonel emniyetin sağlanması için EN 50129 standardı V-Model boyunca her aşamada görevler ve gereksinimler sunar. RAGEM, fonksiyonel tehlikelerin belirlenmesi, SIL atamaları, teknik emniyet raporları, fonksiyonel emniyet testleri vb. için Fonksiyonel Emniyet Yönetimi hizmeti sunar.

Neler Yapıyoruz?

Arıza Oranı/SIL Atamaları

Kabul edilemez risklerin ortadan kaldırılması amacıyla SIL gereksinimlerin, arıza oranlarının belirlenmesi ve SIL atamalarının yapılması faaliyetleri gerçekleştirilir.

FTA/FMEA Analizleri

Fonksiyonel emniyet gereksinimlerinin (arıza oranı, SIL seviyesi) yerinin doğruluğu ve gereksinimi karşılayıp karşılamadığı FTA/FMEA analizleri yapılarak sağlanır.

Teknik Emniyet Raporları

Emniyet gereksinimlerine uygun alt sistem ve bileşenler oluşturulur. Alt sistem ve bileşenlerin Emniyet Analizleri (FMEA, FTA metotları kullanılarak) yapılır. “Teknik Emniyet Raporları” ve “Tasarım Emniyet İspatı” dokümanları oluşturulur.

SRAC Yönetimi

SRACs ( Emniyetle İle İlgili Uygulama Koşulları) nın belirlenmesi, atanması, uygulanması ve yönetilmesi faaliyetleridir.

Fonksiyonel Emniyet Testleri

Fonksiyonel emniyet gereksinimlerinin ve emniyetle ilgili fonksiyonların validasyonu ( doğrulanması ) için fonksiyonların test faaliyetleri yürütülür. Bu testlerin talimatlarının hazırlanması, yapılması, raporlanması ve tanıklığı, emniyet görevleridir.